Снимка: bTV Служебният министър на енергетиката Трайчо Трайков е завел дело срещу прокуратурата, като претендира за 150 000 евро за неимуществени вреди и малко над 15 000 евро за имуществени.
Искът на Трайков е заради обвинението му по делото за приватизацията на държавния дял в електроразпределителната компания EVN. Той беше подсъдим заедно с издателя Иво Прокопиев, Симеон Дянков и трима служители на инвестиционния посредник "Булброкърс", пише "Сега".
Според прокуратурата през 2011 г. като министър на енергетиката, икономиката и туризма Трайков не е положил достатъчно грижи за ръководенето и управлението на повереното му имущество. Случаят е особено тежък и последвалата щета е в особено големи размери - 31 639 704 лв. Това беше и сумата на гражданския иск срещу Трайков, който съдът разгледа и отхвърли в рамките на наказателното дело.
Подсъдимите бяха оправдани на две инстанции с мотив, че деянието не е престъпление. Прокуратурата се отказа да протестира и пред върховния съд и така на практика призна провала си. Оправдателната присъда влезе в сила на 3 юни 2021 г. и оттогава текат петте години, в които Трайков можеше да потърси обезщетение за незаконното си обвинение.
Заедно с обезщетението се присъжда и законна лихва, броено от момента на влизането на оправдателната присъда. Към днешна дата законната лихва върху 150 000 евро е 88 373 евро.
Трайков претендира и за 15 339 евро (равностойност на 30 000 лева) заради разходите, които е направил по време на делото, по-голяма част от които за адвокати.
Той пише в исковата си молба, че през цялото време на наказателното производство е бил изключително потиснат и подложен на неимоверен стрес. "Този процес ме накара да загубя вяра във всичко и всички", казва още той и допълва, че огорчението, болките и страданията от неоснователните обвинения не могат да отшумят и до днес.
Неотдавна Иво Прокопиев окончателно осъди прокуратурата за малко над 150 000 лв. по същото дело, припомнят от "Сега".







махмуд
28.04.2026 17:29Абе, Трайчо, трай си, като си дебил! Трайчев, Глухчев и Тихчев бяха ръководители на медиите, навремето! Не е майтап!