Американски инженери от Университета в Пенсилвания са разработили нов микрочип, който използва светлинни вълни вместо електричество за сложни математически изчисления. Това съобщава научното списание Nature Photonics.
Според учените устройството може да извършва сложни изчисления почти със скоростта на светлината. Разработеният от тях силициево-фотоничен (SiPh) процесор е първият по рода си. Той позволява да се извършва умножение на векторни матрици. Основната математическа операция при разработването и функционирането на невронни мрежи, залегнали в основата на технологиите за изкуствен интелект.
Инженерите уточняват, че са успели да постигнат резултатите чрез промяна на дебелината на пластината на чипа, като са я променяли в рамките на 150 нанометра в определени области. Този подход им е позволил да контролират разсейването на светлината според определени модели, без да добавят други материали.
Освен това архитектурата на процесора гарантира почти пълна защита срещу хакване на базираните на него системи. Поради факта, че чипът не трябва да разтоварва поверителна информация в работната памет на компютъра. Това се постига с помощта на паралелни изчисления.
"Никой не може да хакне несъществуваща памет, за да получи достъп до вашата информация", обяснява един от авторите на разработката, доцент Фируза Афлатуни.