Следващото поколение H3 е смятано за съперник на Falcon 9 на SpaceX. Един ден би могло да доставя товари до бази на Луната, предаде АФП.
"Отдавна съм в космическата индустрия, но никога досега не съм се чувствал толкова щастлив. И никога не съм изпитвал такова облекчение". Това заяви Хироши Ямакава, президент на космическата агенция JAXA.
Последното изстрелване последва успешното кацане на безпилотна сонда на Луната миналия месец. Макар и под странен ъгъл, с което Япония стана едва петата страна, която е приземила апарат на лунната повърхност.
От контролния център на JAXA се чуха възгласи и аплодисменти, след като в прякото предаване на агенцията беше обявено, че двигателите на H3 са се запалили успешно, което означава, че ракетата е достигнала орбита.
Разработена съвместно от JAXA и Mitsubishi Heavy Industries, H3 е наследник на системата за изстрелване H-IIA от 2001 г.
Проектиран за "висока гъвкавост, надеждност и рентабилност", апаратът ще "поддържа автономния достъп на Япония до космоса", казаха от космическата агенция.
За разлика от Falcon 9 за многократна употреба, H3 е за еднократна употреба. Учените твърдят, че изпитанието на неговата първа в света технология е важно.
Първото изстрелване на ракетата беше съпътствано от неуспехи.
Изстрелването през февруари 2023 г. беше прекратено, след като проблеми със запалването оставиха ракетата да стои неподвижно на земята.
Снимка: БГНЕС
При втория опит през март миналата година технически проблеми доведоха до издаване на команда за унищожаване малко след изстрелването.
Дори последното изстрелване беше отложено с четири дни поради лошото време. Ракетата, която излетя успешно, носеше два малки спътника.
Очаква се единият от микроспътниците да допринесе за предотвратяването на бедствия, като прави снимки и видеоклипове.
Снимка: БГНЕС
Другият, оборудван със сензор за откриване на инфрачервени лъчи, е предназначен за проследяване на условията на работа на фабриките на земята.
Отделянето на микроспътниците също беше потвърдено според прякото предаване на JAXA.