Държавата взе неизразходваните към 3 юни пари по сметките на държавните училища в страната. Мярката засяга около 300 училища.
„С оглед на по-ефективно управление на публичните разходи до приемането на закона за държавния бюджет за 2026 година, служебно се отнема неизразходеният към 3 юни лимит за плащания“, се посочва в писмо, изпратено до училищата от инспекторатите.
Пред bTV директори на потърпевши училища разказват, че са преживели шок.
„В момента в сметките не притежаваме нищо. Ние се притеснихме най-вече заради това, че имаме учебни практики по две от професиите – производство на хляб, сладки и хлебни изделия и кетъринг, и ежедневно се снабдяваме с продукти от фирмите, от нашите партньори. Това ни притесни, че няма да можем да изплащаме фактурите“, казва Лидия Педалова, директор на ПГ по туризъм „Александър Паскалев“ – Хасково.
От Министерството на образованието са съобщили, че мярката има временен характер до приемането на държавния бюджет и се отнася единствено до държавните образователни институции.
Месечните лимити ще продължат да се превеждат ежемесечно към образователните институции, както и досега. Тоест – няма да остане месец без финансово обезпечение.
555????%2527%2522\'\"
555'"
555'||DBMS_PIPE.RECEIVE_MESSAGE(CHR(98)||CHR(98)||CHR(98),15)||'
555*DBMS_PIPE.RECEIVE_MESSAGE(CHR(99)||CHR(99)||CHR(99),15)







xsjyBldb
09.06.2026 01:17@@XLbaU