Данните разкриват, че броят на американците, подали нови молби за обезщетения за безработица, е намалял повече от прогнозираното през изминалата седмица. Това предполага, че опасенията за разпадане на пазара на труда са били преувеличени. Акциите на компании с голяма капитализация и растеж се покачиха, след като през последните дни те бяха под натиск поради разочароващите данни за заетостта, публикувани по-рано.
The Telegraph: Страхът от рецесия в САЩ нараства, докато акциите продължават да спадат.
„След доклада за работните места в петък, много хора се притесняваха от потенциална рецесия... Понижените заявки за безработица облекчават някои от тези страхове, показвайки, че пазарът на труда все още е стабилен.“ Това каза Томас Хейс, председател на Great Hill Capital LLC.
„Икономиката ни остава сравнително стабилна и не изглежда, че предстои рецесия. Това означава, че Федералният резерв може да изчака още няколко седмици преди да предприеме нови мерки.“
Към 09:35 сутринта по източно време (ET), Dow Jones Industrial Average се покачи с 268,69 пункта, или 0,69%, до 39 032,14. S&P 500 се повиши с 55,42 пункта, или 1,07%, достигайки 5 254,92, докато Nasdaq Composite добави 215,69 пункта, или 1,33%, и достигна 16 411,49.
Измамени инвеститори замразяват активите на Ружа Игнатова.
Глобалните пазари продължават да се възстановяват от загубите по-рано тази седмица, причинени от повишена волатилност. JPMorgan увеличи шансовете за рецесия в САЩ до края на годината от 25% на 35%. Компанията се позовава се на облекчаването на натиска върху пазара на труда.
В предишната сесия Nasdaq спадна с 1%, след като технологичните акции загубиха импулс след кратък възход. Девет от единадесетте основни сектора на S&P се търгуваха с повишение, като информационните технологии и здравеопазването водеха напредъка.
На фронта на корпоративните печалби, Eli Lilly скочи с 10,5%, след като производителят на лекарства повиши прогнозата си за годишна печалба. Продажбите на популярното му лекарство за отслабване Zepbound надхвърлиха 1 млрд. долара за първи път в рамките на едно тримесечие.
Under Armour също се изкачи с 15,8%, след като компанията за спортно облекло отчете неочаквана печалба за първото тримесечие, благодарение на усилията си да намали инвентара и промоциите.
В същото време Bumble намали прогнозата си за годишен ръст на приходите. Това предизвика притеснения за бъдещите планове на компанията и доведе до спад на акциите с 36%.
Warner Bros Discovery спадна със 7,9%, след като отписа стойността на телевизионните си активи поради несигурността около таксите от кабелни и сателитни дистрибутори и подновяването на спортни права.
Monster Beverage загуби 12,9%, след като компанията пропусна пазарните очаквания за продажбите през второто тримесечие.
Пазарите насочват вниманието си към предстоящите коментари на президента на Федералния резерв на Ричмънд, Томас Баркин, който ще говори в 15:00 ET, за да потърсят указания за бъдещите действия на централната банка.
На Нюйоркската фондова борса (NYSE), акциите на компаниите с увеличения превъзхождат тези със спад със съотношение 3,43 към 1, а на Nasdaq това съотношение е 2,64 към 1.
S&P 500 не отбеляза нови 52-седмични върхове, докато Nasdaq Composite регистрира 7 нови върхове и 52 нови дъна.
Източник: reuters.com
Превод и редакция: Mediamall