Фючърсите на суровия петрол Brent се увеличиха с 57 цента, или 0,73%, достигайки $78,90 за барел към 11:31 сутринта EDT. В същото време американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се повиши с 87 цента, или 1,16%, до $76,10 за барел.
Поскъпването следва оповестяването на данни, които показаха, че броят на американците, подали нови молби за обезщетения за безработица, е спаднал повече от очакваното през последната седмица. Това е сигнал, че пазарът на труда в САЩ остава стабилен, което намалява опасенията за спад в търсенето на петрол.
Джовани Стауново, анализатор в UBS, коментира, че „последните данни за молбите за безработица в САЩ показват, че икономиката на САЩ все още расте, което намалява някои от опасенията за търсенето на петрол.“
Инвеститорите бяха повлияни и от данни за спад в запасите от суров петрол в САЩ с 3,7 млн. барела миналата седмица, според доклад на Администрацията за енергийна информация. Този спад надвиши очакванията на анализаторите и бележи шесто поредно седмично понижение до шестмесечни дъна.
На глобално ниво напрежението се засили след убийството на високопоставени членове на въоръжените групировки Хамас и Хизбула. Това повиши риска от ответни удари от страна на Иран срещу Израел, създавайки опасения относно доставките на петрол от Близкия изток, най-големият производствен регион в света.
Тим Снайдер, главен икономист в Matador Economics, заяви, че „цената на суровия петрол ще скочи, ако има широкомащабно отмъщение от страна на Иран и мисля, че това е, за което всички се тревожат най-много.“
Допълнителна подкрепа за покачването на цените оказа и обявяването на форсмажорни обстоятелства от Националната петролна корпорация на Либия в нейното нефтено находище Шарара. Компанията обяви, че постепенно намалява производството поради протести, което допълнително подкрепи цените на петрола.
Анализаторите от Citi прогнозираха, че има възможност за скок в цените на петрола до ниските до средните $80 за барел Brent.
Според Citi, „възходящите рискове на пазара остават, от все още тесните баланси през август, повишените геополитически рискове в Северна Африка и Близкия изток, възможността за свързани с времето смущения през сезона на ураганите и леко управлявано парично позициониране.“
С напредването на сезона на ураганите и ескалирането на напреженията в Близкия изток и Северна Африка, цените на петрола вероятно ще останат волатилни, докато инвеститорите продължават да оценяват геополитическите и икономическите фактори, влияещи върху пазара.
Източник: reuters.com
Превод и редакция: Mediamall