Снимка: novinata.bg Вицепремиерът Атанас Зафиров оцени високо бързата и адекватна реакция на отговорните институции по постъпилите сигнали за нарушения в Социално-педагогическия интернат „Христо Ботев“ в село Варненци, община Тутракан.
В същото време той изрази загриженост относно публичното разпространяване на информация по случая, което според него може да възпрепятства разследването и да окаже излишен натиск върху прокуратурата.
„Давам висока оценка за навременната и адекватна реакция на отговорните институции, сезирани във връзка със сигнали за нередности в Социално-педагогическия интернат в село Варненци.
Считам изнасянето на информация в медиите обаче като проблемно, защото това е сериозна намеса в работата на прокуратурата.
Нека оставим органите да работят без да ги подлагаме на обществения натиск“, подчерта Зафиров по време на работна среща с представители на институциите, ангажирани с функционирането на интерната и грижата за настанените там младежи.
Участниците единодушно се обединиха около мнението, че подобна мярка би нанесла повече вреди, отколкото ползи, тъй като в страната няма алтернативна институция, където да бъдат настанявани деца със съдебни решения за извършени противообществени действия.
В интерната се осъществява корекционно-възпитателна работа, за да може след завършването на основно образование при тези младежи да се реинтегрират успешно в обществото.
По време на срещата бяха обсъдени и настоящите предизвикателства пред материално-техническото обезпечаване на интерната.
За тяхното преодоляване бяха предложени конкретни мерки и планове.