Снимка: БТА Правителството е взело решение „Мини Марица-изток“ и ТЕЦ „Марица-изток 2“ да бъдат отделени от структурата на Българския енергиен холдинг (БЕХ).
Това съобщи енергийният министър Ива Петрова по време на брифинг в Гранитната зала на Министерския съвет.
По думите ѝ преструктурирането е част от поетите ангажименти по Плана за възстановяване и устойчивост.
„Първата част на решението на Министерски съвет е именно да бъде изпълнен етап 93 от НПВУ, който предполага създаване на ново сържавмно предприятие, което да бъде едноличен собственик на въглищните предприятия, които в момента са собственост на БЕХ, и след извършване на оценка от одитор активите да бъдат прехвърлени.
Това, което е важно за мен, е освен чисто административното изпълнение на този етап от НПВУ, наистина да се индикира, че реформата за корпоративно структуриране на БЕХ е част от една много по-голяма цялостна и интегрирана концепция, която касае комплекса “Марица-Изток”, посочи Петрова.
Тя допълни, че е предвидено изготвяне на бизнес и финансов план за новото държавно предприятие, както и инвестиционна рамка за развитие на интегрирана концепция за комплекса „Марица-изток“.
окументите ще бъдат съгласувани със синдикалните организации и Държавна агенция „Национална сигурност“.
„Това, което е изключително важно за нас, е тази реформа за БЕХ, която е една малка част от големия пъзел за цялостната интегрирана концепция за комплекса “Марица-Изток”, да се случи по един последователен и прозрачен начин.
Миналата седмица, по инициатива на министерството, проведохме и браншови съвети, на които поставихме началните рамки на концепцията.
Диалогът премина доста конструктивно и се надявам да продължим в същия дух. Широкото участие на всички заинтересовани страни е изключително важно. Тази реформа не е просто едно формално създаване на ново дружество. Тя е една стъпка в контекста на цялостна интегрирана концепция за комплекса ”Марица-Изток”, който е изключително важен от гледна точка на енергийна сигурност.
Напоследък винаги когато говорим за енергийна сигурност, неизбежно стигаме до въпроса за икономическа сигурност, конкурентоспособност и национална сигурност. Това е стрегтегичеаски въпрос, който трябва да решим”, изтъкна министърът.
Правителството е одобрило и промени, които предвиждат компенсации за енергоемките предприятия заради високите цени на електроенергията.
„Това е едно решение, което прави ефективна компесаторни програма, която е програма във връзка с цените на електрическата енергия, но по същество е програма, която е в подкрепа на конкурентоспособността, в подкрепа на инвестициите в българската икономика.
Компенсаторната програма спазва принципа на 3 по 50: подкрепа за цената на електрическата енергия за 50% от потреблението в допустими сектори с до 50% във връзка с цената и насрещен ангажимент за поне половината от получена подкрепа да бъде реализирана впоследствие в инвестиции, свързани с декаробопяизация, енергийна ефективност и подкрепа за енергийната система”, поясни Петрова.
Тя увери, че мярката е бюджетно неутрална, тъй като се финансира от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“.
Министерският съвет е одобрил и решение, свързано с дерогация за доставки за АЕЦ „Козлодуй“. Така централата ще може да внася от Русия продукти от желязо и стомана, необходими за ремонтни дейности и гарантиране на ядрената безопасност.
По думите на министър Петрова това е ключова стъпка за поддържане на безопасната и безаварийна работа на съоръжението, както и за осигуряване на високо ниво на радиационна защита и безопасни условия на труд.
Относно проекта „Боташ“, енергийният министър посочи, че в момента текат преговори на корпоративно ниво и призова за търпение, като увери, че правителството ще излезе с допълнителна информация в близко време.






