Снимка: БТА Французинът Пол Мание спечели първия етап от 109-ото издание на Джиро д’Италия, който тази година стартира от България.
Състезателят финишира пръв след мощен финален спринт в етапа от Несебър до Бургас с дължина 147 километра.
Мание преодоля трасето за 3 часа, 21 минути и 8 секунди и записа първата си етапна победа в Гран Тур.
На второ място завърши датчанинът Тобиас Лунд Андерсен, а трети остана британецът Итън Върнън. Един от големите фаворити – италианецът Джонатан Милан – финишира четвърти.
Финалът в Бургас обаче беше белязан от сериозен инцидент. Около 500 метра преди края на етапа в основната група се стигна до масово падане, което обърка спринта и попречи на много от колоездачите да се включат в битката за победата.
Само първите десет състезатели успяха да преминат нормално през финалната линия.
По време на междинния спринт Джонатан Милан събра най-много точки от основната група, докато в челото се движеха Мауро Тераци от Италия и испанецът Диего Севиля.
В решаващите метри обаче Пол Мание демонстрира отлична скорост, хладнокръвие и издържливост, за да стигне до престижния успех.
Утре състезанието продължава с втория етап от Бургас до Велико Търново. Колоездачите ще трябва да изминат 221 километра – най-дългото трасе от началото на тазгодишната надпревара.