Израелският министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир отправи остро изявление след гибелта на четирима израелски военнослужещи в съседен Ливан.
Политикът, известен като представител на крайната десница и ключов съюзник на премиера Бенямин Нетаняху, заяви, че „цял Ливан трябва да гори“, съобщават Франс прес и БТА.
„С цялото уважение към американците, но Израел трябва да даде ясен знак на света, че кръвта на нашите синове и сигурността на нашите граждани не бива да бъдат изоставяни на произвола на съдбата. Цял Ливан трябва да гори“, заяви той.
Междувременно Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) съобщиха, че са нанесли удари по обекти на „Хизбула“ в долината Бекаа – район, намиращ се на около 30 километра от Бейрут.
По-рано през деня ЦАХАЛ потвърди смъртта на четирима свои военнослужещи, загинали при операции в Южен Ливан.
Това са първите загуби за израелската армия след подписването на меморандума за разбирателство между Вашингтон и Техеран, който предвижда прекратяване на военните действия на различни фронтове в Близкия изток, включително в Ливан, където Израел и подкрепяната от Иран „Хизбула“ са в продължителен конфликт.
Решението бе взето след информация на панарабския канал „Ал Маядин“, свързан с подкрепяната от Иран ливанска групировка „Хизбула“, според която Техеран е отложил изпращането на своя делегация заради продължаващата израелска военна кампания в Ливан.
Въпреки дипломатическите усилия, Израел продължава военните действия срещу „Хизбула“ на ливанска територия.
Споразумението между САЩ и Иран предвижда „окончателно прекратяване“ на конфликта в Ливан и гарантиране на териториалния суверенитет на страната. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че очаква пълно прекратяване на огъня по всички фронтове.







Тръмп
19.06.2026 15:39Очевидно Тръмп е ционистка собственост, и е безсилен срещу господарите си ...