Белият дом публикува реакция по повод историческата визита на британския крал Чарлз III в Съединените щати, като определи Доналд Тръмп като „крал“, предаде People.
В официалния профил на институцията в платформата X бе публикувана снимка с надпис: „ДВАМА КРАЛЕ“, с което администрацията на Белия дом привлече допълнително внимание към срещата.
Темата не е нова за Доналд Тръмп, който и в миналото е използвал подобни сравнения за себе си.
Миналата година Белият дом разпространи и илюстрация, наподобяваща корица на списание в стил Time, на която Тръмп е изобразен с корона на фона на Ню Йорк. Изображението беше споделено както в Instagram, така и в X, с посланието „Да живее кралят“.
В САЩ през последните месеци се засилват протестни прояви срещу администрацията на Тръмп, организирани под мотото „Без крале“ (No Kings). Според организаторите президентът демонстрира твърде централизирана власт.
На сайта на движението се посочва:
„Президентът смята, че управлението му е абсолютно. Но в Америка нямаме крале“.
Междувременно случаят с 31-годишния Коул Томас Алън, арестуван след стрелба по време на вечеря на Асоциацията на кореспондентите на Белия дом във Вашингтон, също беше свързан с тези протести.
Той е обвинен в опит за убийство на президента и е участвал в демонстрации от същия тип.
На въпрос дали Доналд Тръмп се възприема като монарх, прессекретарят на Белия дом Каролайн Левит заяви:
„Президентът се смята за президент на Съединените американски щати. Ние сме конституционна република“.