Британската министърка на финансите Рейчъл Рийвс заяви, че подкрепя кандидатурата на Анди Бърнам за поста министър-председател.
„Подкрепям Анди за министър-председател“, каза тя пред Би Би Си, след като Бърнам се оказа единственият официално обявен кандидат за наследник на Киър Стармър.
В началото на седмицата Стармър обяви, че подава оставка.
Вече бившият премиер заяви, че ще осигури плавно предаване на властта, след като се поддаде на натиска заради спада на популярността му в социологическите проучвания и незадоволителното представяне на местните избори. Това постави началото на вътрешнопартийната надпревара за лидерския пост, която трябва да започне на 9 юли.
Очаква се Бърнам, който е единственият претендент, официално обявил кандидатурата си, да бъде избран без конкуренция. Ако това се случи, той може да стане министър-председател още в средата на идния месец, като бъде седмият британски премиер за последното десетилетие.
В отговор на въпрос за коментар относно публикациите, че може да бъде понижена, Рийвс отговори, че решенията за състава на кабинета биха били изцяло в правомощията на Бърнам, ако той бъде избран.
„Знам, че който и да заеме поста министър-председател и министър на финансите в бъдеще, ще наследи по-силна икономика от тази, която аз заварих преди две години“, каза тя.






