Иранският външен министър Абас Арагчи отправи предупреждение срещу това, което определи като „нов авантюризъм“ от страна на САЩ. Изявлението му идва на фона на ново напрежение между Техеран и Вашингтон.
Арагчи подчерта, че Иран е напълно подготвен да се защитава при всякакво развитие на ситуацията.
„А нашата готовност да защитим народа си е 1000 процента“, заяви той, цитиран от иранската агенция „Фарс“.
По думите на иранския първи дипломат, когато на масата се появи възможност за дипломатическо решение, Съединените щати често избират военен подход.
„Винаги, когато на масата се постави дипломатическо решение, Съединените щати прибягват до безразсъдна военна авантюра“, посочи Арагчи.
Той постави въпрос дали последните действия на Вашингтон са „тактика на натиск“ или целенасочена манипулация, насочена към въвличане на американското ръководство в нов конфликт.
Според него независимо от причините, резултатът е един и същ – Иран не се поддава на натиск, а дипломатическите усилия често остават на заден план.
Арагчи коментира и твърдения, приписвани на ЦРУ относно иранския ракетен потенциал, като категорично ги отхвърли.
„ЦРУ греши. Нашите ракетни запаси и капацитет на пусковите установки не са на 75% от нивото от 28 февруари; правилната цифра е 120%“, заяви той.






