27 Юни
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Австралия ще затяга забраната за социални мрежи за деца

26/06/2026 10:00
австралия затяга забраната социални мрежи деца
Австралия въведе забраната през декември миналата година, като тя е първата по рода си в света. Законът забранява платформи като Фейсбук, Инстаграм и ЮТюб да предоставят потребителски акаунти на лица под 16-годишна възраст.

Австралийският премиер Антъни Албанезе заяви, че правителството ще работи за допълнително затягане на законодателството, което забранява на деца под 16 години да създават профили в социалните мрежи, след като ново проучване показа, че мярката засега има ограничен ефект върху онлайн активността на тийнейджърите, предава "Ройтерс".

По думите на Албанезе властите искат да гарантират, че законът е достатъчно устойчив, за да издържи на евентуални съдебни оспорвания.


"Искаме да сме сигурни, че законите са възможно най-силни и ще устоят на всички правни предизвикателства, които могат да бъдат отправени срещу тях", заяви премиерът пред Австралийската радио- и телевизионна корпорация (ABC).

Той допълни, че едно от основните направления ще бъде укрепването на правомощията на австралийската Комисия за електронна безопасност (eSafety Commission), която следи за прилагането на закона.

Австралийският модел се следи внимателно от редица държави, които обмислят подобни ограничения заради опасенията за влиянието на социалните мрежи върху психичното и физическото здраве на децата. Великобритания вече обяви планове за още по-строги правила, които ще обхванат и платформите за онлайн игри и предавания на живо.

Австралийската Комисия за електронна безопасност и министърът на комуникациите Аника Уелс вече подготвят съдебни действия срещу няколко платформи. При системно неспазване на забраната компаниите могат да бъдат глобени с до 49,5 милиона австралийски долара (около 34 милиона щатски долара).

Междувременно платформата Редит е оспорила закона пред Върховния съд на Австралия, като делото все още е в начална фаза.

Въпреки че след влизането в сила на забраната беше съобщено за закриването на милиони потребителски профили, родители и изследователи отчитат, че използването на социалните мрежи от тийнейджърите остава почти непроменено.

Изследване, публикувано тази седмица в "Бритиш Медикъл Джърнъл", показва, че три месеца след въвеждането на забраната 85 процента от австралийците на възраст между 12 и 15 години продължават да използват социални мрежи. Проучването е обхванало 408 юноши.

Според авторите около две трети от непълнолетните потребители са успели да заобиколят ограниченията, като са декларирали възраст над 16 години или са преминали успешно проверката чрез селфи, използвана от платформите за удостоверяване на възрастта.

"Въпреки намерението на забраната да отложи достъпа до социалните мрежи и да намали потенциалните рискове в интернет, не открихме съществени непосредствени доказателства за значително намаляване на използването на социални мрежи от подрастващите", заключават авторите на изследването.

 

Още новини четете в категория Свят
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментари (1)

old_beggar

чрез идеологията “Колумбайн” укрофашистите онлайн вербуват озлобени и нестабилни млади хора (около 5000 активни участници), превръщайки ги в спящи терористи. и успешно използват това „оръжие“ не само срещу Русия, но и срещу САЩ и европейските страни, демонстрирайки, че могат да извършват терор в световен мащаб…

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

Дневен хороскоп