Димитър Димитров обича математиката. И търси нейните приложения в живота с верен другар, който всяка сутрин го чака на бюрото му - черно пате. „Добре е да разказваш идеите си на някого. И когато няма на кого, разказваш на черното пате”, сподели той, предава NOVA.
Разказва му и как ще усъвършенства знанията на новия изкуствен интелект - BgGPT.
„Когато много хора ни дадат информация за грешни отговори, ние виждаме къде моделът греши. Например, ако видим, че исторически факт не е верен, добавяме тази информация към модела”, уточни Димитър.
До премиерата на новия чат остават три дни. „Той е обучен на около 100 милиарда думи. Горе-долу 85 милиарда от тях са на български. Той е добре обучен и на българска история, българска фактология, български език”, посочи създателят и научен директор на INSAIT Мартин Вечев.
„Понякога се е справял много добре – за петица, за шестица, успява да ги реши, но с времето той ще става все по-мощен и ще може да решава все повече и повече”, заяви Вечев.
Според Димитър, за разлика от други платформи, новият модел няма как да загуби знанията си. „Може да отговаря на информация в реално време и да обобщи някакви събития, например - какво се случи вчера в парламента”, поясни Вечев.
Освен да генерира текстове, новият модел може да се внедри в различни институции и да бъде от полза на адвокати, лекари и учители. В бъдеще се планират и обучения. „Учебни програми за квалификационни курсове на учители, защото е много важно как учителите да могат ефективно да използват изкуствения интелект”, обясни образователният министър Галин Цоков.
По думите на Вечев най-голямото предимство на BgGPT е друго. „Това е като енергийна независимост – ти не зависиш от чужди държави и от чужди фирми. Голямото предимство е, че няма нужда да се споделят поверителни лични данни извън държавата”, допълни той.
До края на седмицата учените от INSAIT ще финализират и пускането на чат приложение, което ще се използва свободно от цялото българско общество. Новият генеративен модел на INSAIT е свободно достъпен на https://models.bggpt.ai.