Държавният глава на Република България Илияна Йотова проведе среща с представители на „Демократична България“ в сградата на президентството.
„Гражданите ни определиха като опозиция.
Смятаме да бъдем конструктивна опозиция, няма да си мълчим когато и ако властта се отклони от мандата, получен от българските граждани, а той е преимуществен за демонтаж на модела.
Ние, като опозиция, ще следим стриктно да не се случи поредно прегрупиране, което гражданите са виждали многократно“, заяви Божидар Божанов.
Според него до края на парламентарната сесия – в края на юли – Народното събрание трябва да избере нов състав на Висшия съдебен съвет, което да позволи и процедура по избор на главен прокурор.
„Дефицитът трябва да се задържи до 3%, а предишните управляващи го надвишиха. Влязохме в еврозоната с бюджет, който ще затрудни настоящото управление“, отбеляза той.
Мирчев настоя всички, включително държавните служители, да плащат осигуровките си и подчерта, че ДБ ще предложи „десни и адекватни мерки“ за стабилизиране на публичните финанси.
„Има риск да влезем в дългова спирала при неразумни разходи“, предупреди той.
От своя страна Йотова изрази надежда, че следващото правителство ще намери балансирани решения по темата „цени–доходи“ и ще предприеме необходимите мерки за овладяване на инфлационния натиск.
„Надявам се работата по този бюджет да върви паралелно с подготовката на следващия. В нормалните държави вече се планира финансовата рамка за идната година“, коментира президентът.
След срещата при президента от „Демократична България“ уточниха в отговор на въпрос как ще гласуват за евентуалното правителство в пленарната зала, че няма да подкрепят кабинета на „Прогресивна България“.






