Намерението на управляващите тихомълком да закрият Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия представлява скандален опит за изтриване на паметта за събития и процеси от мрачните времена на комунистическия режим, както и участниците в тях. За репресиите и главните им извършители, за мрежата от доносници, за авторите и изпълнителите на най-голямото етническо прочистване - т.нар. “възродителен процес", за концлагерите за репресии на противници на комунизма.
Това пише в своя позиция Делян Пеевски.
"Единственият начин да бъде предотвратена опасността да се повторят тези мракобесни времена и методите им в днешно време е живата памет за тях", се казва в позицията.
"Затова ние от ДПС категорично се противопоставяме на това намерение на управляващите и призоваваме за широк обществен дебат за бъдещето на Комисията по досиетата. Защото ако ДПС категорично и безвъзвратно се изчисти от всички агенти на ДС, то в други партии все още намират реализация на публични позиции хора, обременени с тежко ДС минало".
Днес България има нужда не от нови разделителни линии, а от окончателно затваряне на тази страница чрез пълна прозрачност. Истината не трябва да плаши никого, категоричен е Пеевски.
Намерението за закриване на Комисията по досиетата е заложено в преходните и заключителните разпоредби на проекта на държавния бюджет за 2026 г., представен от финансовото министерство вчера.
Според текстовете до средата на септември трябва да се подготвят предложения за нормативни промени, с които Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА да бъде закрита, а дейността ѝ да премине към Държавна агенция "Архиви“.
Да бе да
25.06.2026 12:58Да продължаваме да ДУНДУРКАМЕ хората, които освен да крият досиетата, друго не правят ... Все едно си нямаме синче на ДС начело на София ...