За спешни действия от страна на институциите, отговорни за поддръжката на пътната инфраструктура призова министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев след тежката катастрофа на магистрала „Тракия“ вчера.
„Трябва да се събудят стопаните на пътя. Трябва да вземат необходимите мерки. Ще ги призоваваме към това със сигнални писма, а ако няма реакции, ще пристъпим и към сезиране на прокуратурата за престъпно бездействие“, каза Демерджиев.
Той подчерта, че стопаните на пътищата трябва незабавно да извършат проверки на настилката, съоръженията край пътя, сервитутите и пътните знаци. „Това са действия, които незабавно трябва да бъдат извършени. В това число са сцеплението на асфалта и тревожното състояние на мантинелите, които очевидно не могат да изпълняват функциите си“, посочи Демерджиев.
Министърът отправи и критики за продължаващите ремонти по пътищата в началото на активния летен сезон. „От моя гледна точка безотговорно се извършват ремонти в началото на летния сезон и те продължават и в момента", каза Демерджиев.
Във връзка с разходването на средства от Фонд „Пътна безопасност“ Демерджиев съобщи, че е разпоредил засилен контрол върху всички плащания. „Още преди доклада на Сметната палата съм разпоредил всеки разход по Фонд „Пътна безопасност“ да бъде подробно мотивиран. Ще проверим внимателно и разходите, правени назад във времето. Ако има съмнения за злоупотреби или отклоняване на средства, ще бъдат сезирани компетентните органи“, каза той.
Демерджиев заяви, че МВР очаква развитие по разследвания, свързани с пътното строителство и ремонти. По думите му част от тези разследвания се бавят необяснимо.
„Има смущаващи забавяния както от страна на прокуратурата по няколко от тези производства, така и от страна на съда в лицето на конкретни съдии. Сезирал съм ръководителя на прокуратурата по този въпрос", каза Демерджиев.
„Проблемът на корупцията не е само отклоняването на средства. Понякога корупцията струва и човешки животи. Затова това явление трябва да бъде изкоренено“, категоричен беше той.