27 Юни
Ако го няма при нас, значи не се е случило

ЕК призовава страните от ЕС да не затварят атомните си електроцентрали

21/04/2026 18:35
шести блок аец bdquoкозлодуйldquo спира работа заради теч парогенератора Снимка: БГНЕС

ЕС съветва своите членове да не затварят атомните електроцентрали преждевременно, тъй като Европа се сблъсква с енергийни проблеми. Това се казва в проект на документ, цитиран от Reuters.

Проектът би трябвало да представлява кризисен енергиен план и определя различни мерки, които правителствата да предложат като "незабавно облекчение".

Те трябва "да избягват преждевременното извеждане от експлоатация на производствени активи, като например съществуващи ядрени съоръжения, които могат да продължат да доставят надеждна, евтина и нискоемисионна електроенергия", се казва в съобщението, добавяйки, че това може да помогне за ограничаване на нуждата от изкопаеми горива за отопление и промишленост.

"Атомните електроцентрали доставят чиста енергия, подходяща за подобряване на системната интеграция и осигуряване на гъвкавост, улесняваща по-нататъшното внедряване на други чисти технологии", се добавя в проектодокумента.

Европейската комисия ще публикува предложенията си на 22 април.

Още новини четете в категория Свят
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментари (2)

корупционер

Късно е, Урсуло! Г-жа YES- Кунева затвори реакторите! Ама казвайте ги тия работи по-рано!

old_beggar

значи руски АЕЦ може да бъдат построени в Турция, в Египет, в Сауд. Арабия, в Кувейт, в Бангладеш и в Аржентина, но в не и в България, защото /ти да видиш !/ ние трябва да пазим Европа от лошия руски ток, да внасяме електричество от чалмите и да се върнем в каменната ера... а «Росатом» строи АЕЦ - ВВЭР-1200 в Бангладеш на стойност $13 млрд.

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

Дневен хороскоп