Снимка: БГНЕС ЕС съветва своите членове да не затварят атомните електроцентрали преждевременно, тъй като Европа се сблъсква с енергийни проблеми. Това се казва в проект на документ, цитиран от Reuters.
Проектът би трябвало да представлява кризисен енергиен план и определя различни мерки, които правителствата да предложат като "незабавно облекчение".
Те трябва "да избягват преждевременното извеждане от експлоатация на производствени активи, като например съществуващи ядрени съоръжения, които могат да продължат да доставят надеждна, евтина и нискоемисионна електроенергия", се казва в съобщението, добавяйки, че това може да помогне за ограничаване на нуждата от изкопаеми горива за отопление и промишленост.
"Атомните електроцентрали доставят чиста енергия, подходяща за подобряване на системната интеграция и осигуряване на гъвкавост, улесняваща по-нататъшното внедряване на други чисти технологии", се добавя в проектодокумента.
Европейската комисия ще публикува предложенията си на 22 април.
значи руски АЕЦ може да бъдат построени в Турция, в Египет, в Сауд. Арабия, в Кувейт, в Бангладеш и в Аржентина, но в не и в България, защото /ти да видиш !/ ние трябва да пазим Европа от лошия руски ток, да внасяме електричество от чалмите и да се върнем в каменната ера... а «Росатом» строи АЕЦ - ВВЭР-1200 в Бангладеш на стойност $13 млрд.
корупционер
21.04.2026 21:11Късно е, Урсуло! Г-жа YES- Кунева затвори реакторите! Ама казвайте ги тия работи по-рано!