Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заяви в петък, че американската морска блокада срещу Иран се разширява до глобални мащаби.
По думите му Техеран все още има възможност да постигне „добра сделка“ с Вашингтон, предава Ройтерс.
В изявление пред журналисти Хегсет подчерта, че действията на САЩ вече имат световен обхват.
„Нашата блокада се разраства и става глобална“, заяви той.
Той допълни, че движението през стратегически важни маршрути е под строг контрол:
„Никой не плава от Ормузкия проток до никъде по света без разрешението на ВМС на Съединените щати“, посочи американският министър.
Междувременно, според трима пакистански източници, цитирани от Ройтерс, преговорите между Иран и САЩ могат да бъдат възобновени в Пакистан. Това идва, след като последният кръг от разговори, планиран за по-рано тази седмица, се провали.
Хегсет говори заедно с висшия американски генерал Дан Кейн и заяви, че САЩ не бързат с постигането на сделка с Иран. Той повтори и позицията на президента Доналд Тръмп, че времето за решения остава отворено.
„Иран знае, че все още има отворен прозорец за мъдър избор... на масата за преговори. Всичко, което трябва да направят, е да се откажат от ядрено оръжие по смислен и проверим начин“, заяви Хегсет.
Генерал Дан Кейн съобщи, че Централното командване на САЩ продължава да поддържа строг контрол върху всички пристанища на Иран. По негови данни 34 кораба са били върнати към петък сутринта.
Той допълни, че американските сили ще продължат да ограничават движението на ирански плавателни съдове както в Индийския, така и в Тихия океан.
„Налагаме блокадата повсеместно срещу всеки кораб от всяка националност, който преминава транзитно към или от иранско пристанище или територия“, заяви Кейн.
По думите му военните следят внимателно плавателни съдове, които се насочват към или се отдалечават от Иран, и са готови да ги спрат при необходимост.