В края на юни сметките на туристическия бранш показват тревожна тенденция – с 35% по-малко туристи по Северното Черноморие в сравнение със същия месец на миналата година. В един от най-големите ни курорти – Златни пясъци, по-голямата част от хотелите са наполовина празни, въпреки сериозните отстъпки в цените, които предлагат.
"Толкова зле не е било досега", признава заместник-председателят на Съюза на хотелиерите в Златни пясъци Станислав Стоянов пред NOVA.
"Имаме спад от над 30% при германските туристи. С годините изгубихме руския и прибалтийските пазари. Появи се и финансова криза в Румъния, която също показва колапс – загубихме румънския пазар, който може би беше един от най-големите", обяснява Стоянов.
За да спасят сезона, хотелиерите в комплекса предлагат сериозни отстъпки в цените – между 20% и 40%. По думите на Стоянов това е единственият начин браншът да се пребори за клиенти в момента, макар този ход да остава изцяло за сметка на хотелите. В същото време разходите на бизнеса не спират да растат. Управителят на хотел Светла Кръстева подчертава, че тази година харчовете за поддръжка са значително по-големи от миналогодишните.






