Израел и Ливан са се споразумели за прилагането на примирието. Това показва съвместно изявление със Съединените щати, публикувано от Държавния департамент в сряда след преговори във Вашингтон.
Прекратяването на огъня е обвързано с пълно прекратяване на огъня от страна на свързаната с Иран групировка "Хизбула" и евакуацията на всички нейни оперативни лица от сектора Южен Литани, според изявлението.
Ливан и Израел са се споразумели за по-нататъшни преки преговори за изграждане на доверие и разрешаване на други нерешени въпроси, се казва още в него.
Припомняме, че двете страни се споразумяха и миналия месец за прекратяване на огъня, но военните действия продължиха.
Израел нахлу в Ливан през март, за обезвреждане на "Хизбула", която нанасяше удари по Израел в подкрепа на Техеран.
Иран заяви, че няма да се съгласи на споразумение за прекратяване на конфликта със Съединените щати и Израел, подписано в края на февруари, освен ако прекратяването на огъня не обхване и Ливан.
Хи хи хи
04.06.2026 08:52Все едно да кажете - Убиецът и жертвата подписват споразумение, с условие жертвата да не се дърпа, като я убиват..... Израел нападна Южен Ливан, Израел е агресорът .... Мир в света ще има само, ако няма Израел.