Тежки критики бяха отправени към главния секретар на МВР Георги Кандев след фаталната катастрофа с петима загинали край Ботевград.
Пътният експерт Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП) и Николай Попов, баща на загиналата Сияна, поставиха директен въпрос – защо районът около тежкия инцидент е строго отцепен и не се допускат независими експерти.
Инцидентът е станал около 7:00 часа сутринта днес. По първоначална информация лек автомобил „Фолксваген“ тип SUV, в който са пътували петима мъже, навлязъл в насрещното движение и се ударил челно в тежкотоварен камион.

Шофьорът на камиона е направил опит да избегне удара, но заради ограничителните съоръжения на надлеза не е успял да предприеме маневра. Сблъсъкът е бил изключително силен – двигателят на автомобила е изхвърлен от двигателния отсек и е проникнал в купето.
Петимата пътуващи – на възраст между 30 и 40 години, от монтанското село Бойчиновци – са загинали на място, предаде bTV.
Към момента пътят към Ботевград остава затворен, а трафикът е силно затруднен. В обходните маршрути се образуват сериозни задръствания.
Екипът на ЕЦТП изрично е бил предупреден, че по разпореждане на главния секретар на МВР е създаден периметър от над 1 км около зоната на инцидента. На терен са разположени екипи на полицията, жандармерията, както и заместник-окръжен прокурор.

Мерките предизвикаха остра реакция. В публикация във фейсбук Диана Русинова постави под въпрос необходимостта от подобна изолация на района:
„Всичко това е много странно за пътен инцидент. Такива в този район стават ежедневно и никога до сега не е имало такива мерки и не допускане на медии в близост до мястото на събитието.
Припомням, че неправителствените организации и медиите отразяваме случващото се. Тук не става дума за запазване на местопроизшествие, и се питам дали не по-скоро това не е опит за информационно затъмнение и защо?“
Николай Попов също изрази възмущение в социалните мрежи, като попита:
„Не се допускат медии и експерти до тежкото ПТП с камион и петима убити край Ботевград!
Полицаите твърдят, че това се прави по нареждане на главния секретар на МВР Георги Кандев. Вярно ли е?
Защо криете истината от обществото? Защо криете загубената битка за живота ни?“
От прокуратурата потвърдиха, че се извършва оглед на мястото на катастрофата.
„Алкохолната проба на водача на товарния автомобил е отрицателна. Пътнотранспортното произшествие е изключително тежко. В момента се извършва оглед на местопроизшествието. Причините тепърва ще се установят. За целта ще бъдат назначени необходимите експертизи“, заяви Радка Цекова, заместник-окръжен прокурор на София.






