Специалният представител на президента на Русия по инвестиционно-икономическото сътрудничество с чужди държави Кирил Дмитриев съобщи, че на 3 юни е провел телефонни разговори със специалния пратеник на президента на САЩ Стив Уиткоф и Джаред Кушнер – зет на американския лидер.
По думите му контактите между страните се осъществяват редовно и в различни формати, предаде ТАСС.
„Буквално вчера още разговаряхме по телефона и с Уиткоф, и с Джаред Кушнер. Диалогът върви постоянно, защото американската страна се опитва да съдейства за мира.
Американската страна казва на украинската страна, че е необходимо да поеме по пътя на мира, а не постоянно към провокации и конфронтация“, заяви Дмитриев пред журналисти в кулоарите на Петербургския международен икономически форум (ПМЕФ).
„Виждаме, че има много съвместни икономически инициативи, които можем да реализираме. И активно ги подготвяме.
Съответно, подготвяме се за това, че съвместно можем да инвестираме със САЩ в различни проекти, които са полезни и за Русия, и за Съединените щати. Включително на територията на Русия“, допълни той.
„Разумните сили в Европа, в Германия, разбират, „Северен поток“ трябва да бъде възстановен. И вече чуваме ехо от подобни идеи и предложения“, посочи той пред журналисти.
Дмитриев добави, че технически подобно възстановяване е напълно възможно.
Той посочи още, че позицията на германската партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) е важен сигнал в тази посока. По думите му формацията открито поставя темата за „Северен поток“ и е започнала разследване около взривяването на инфраструктурата.
„Германците разбират, че тъй като не получават руска енергия, която е по-предсказуема и по-евтина, цените на енергията в Германия са се повишили с 30-40%.
Това води до индустриализация на Германия, Европа е загубила повече от 3 трилиона долара поради този отказ от руска енергия“, подчерта Дмитриев.
По-рано Маркус Фронмайер, заместник-ръководител и експерт по външна политика на парламентарната група на AfD в Бундестага, заяви пред ТАСС, че Германия остава заинтересована от възобновяване на експлоатацията на „Северен поток“ след края на конфликта в Украйна.
old_beggar
04.06.2026 17:39I don't give a fucking damn!