"За това свлачище се знае от 50 г., то е най-голямото на Балканите, но никой не е предполагал, че ще се случи беда с такъв мащаб. Виждали сме доста различни свлачища, но са били малки, а тук мащабът е просто огромен." Това заяви в интервю за Труд news кметът на Смолян Николай Мелемов.
Той обяснява, че преди 5 години е започнало проучване на свлачището в района на Смолянски езера, но парите са спрени и то не е завършено. Сериозни проучвания не са правени, правени са отделни, които не дават цялостна картина, за да може да се каже какво се очаква и какви мерки за укрепване трябва да има, обяснява Мелемов.
Той алармира, че е необходим сериозен ангажимент от държавата и финансиране за цялостно разрешаване на проблема. В област Смолян транспортът е само автомобилен и прекъснатият път е огромен проблем.
В същото време служебният регионален министър Николай Найденов твърди, че свлачището в Смолян не е регистрирано. В ефира на NOVA той заяви, че 569 млн. лева са били осигурени за укрепване на републиканската пътна мрежа и превенция на свлачищата в страната още през 2019 г. Част от парите са платени авансово, но фирмите не можели да започнат работа, защото нямат документация.






