Свлачището по пътя между Смолян и Пампорово, активизирало се на 1 май и разрушило част от трасето, навлиза в най-рисковата си фаза.
Това предупреди доц. д-р Кирил Ангелов – инженер-геолог и хидрогеолог, по време на пресконференция в Смолян.
Ангелов участва в заседание на Областния кризисен щаб, където бяха обсъдени спешни мерки за овладяване на ситуацията. Екип от геолози вече е извършил оглед от въздуха, за да оцени мащаба на бедствието.
Според специалиста свлачището е разпокъсано на отделни блокове, между които прониква вода – основен фактор за ново активизиране. Той препоръча изграждане на дренажни системи, които да отвеждат водата и да намалят риска.
Паралелно с това могат да започнат по-детайлни проучвания и проектиране на цялостно укрепване.
Той изрази мнение, че подобни дейности трябва да се възлагат по ускорена процедура заради извънредната ситуация, без да се губи време в стандартни административни процеси.
„Вчера пак писахме писмо до МРРБ и Геозащита. И се надявам в спешен порядък да дойдат хора на място – специалисти“, казва Николай Мелемов, кмет на Смолян.
Областният управител Зарко Маринов съобщи, че Агенция „Пътна инфраструктура“ ще поеме организацията по укрепването, тъй като става въпрос за републикански път. Първите стъпки включват временно обезопасяване и изготвяне на експертна оценка.
Обмисля се и изграждането на временен обходен маршрут над свлачището. Проектът обаче е усложнен от преминаването през частни имоти и наличието на водопровод в района.
Експертите са категорични, че основната причина за активизирането на свлачището е силното водонасищане на почвата. Водите от околните склонове се стичат към зоната и предизвикват хлъзгане на земните маси.
Според доц. Ангелов изготвянето на проект за трайно укрепване може да отнеме до три месеца, а самото изпълнение – между четири и шест месеца.






