Сергей Лавров отправи остри политически атаки срещу Володимир Зеленски, докато Москва отново заяви готовност за преговори с Киев.
„Постоянните твърдения, че Русия трябва да седне на масата за преговори, „ние искаме, но те не искат, но ще го направим, когато искаме“.
Това е пълна бъркотия и аз дори не бих му обърнал внимание. Особено след като Зеленски, който настоява за преговори, поставяйки абсолютно нереалистични и дори груби условия не само на Москва, но и на своите европейски куратори, наскоро заяви директно:
„Европа трябва да помисли за формата на преговорите и да предложи няколко варианта. Но Киев сам ще определи кой ще бъде преговарящият от Европа“.
Коментарите са излишни. Фюрер, той е фюрер, той е назначен в ролята на фюрер, поставен по негова собствена инициатива, но виждате ли, този образ се оказа заразен.
Европа откровено залага на терористичните методи на Зеленски. Те поощряват нанасянето на удари по граждански обекти дълбоко на руска територия, надявайки се по този начин да всеят паника и разделение в руското общество“, заяви той.
Сред тях той посочва и изтеглянето на украинските сили от територии в Донбас, които Москва смята за свои.
По повод твърденията, че Зеленски се опитва да въвлече Беларус в конфликта, Лавров подчерта:
„Това очевидно е насочено към пряко включване на Беларус в конфликта и разширяване на географията на военните операции, като по този начин се усложняват възможностите за разрешаване на конфликта с политически и дипломатически средства.
В тази връзка бих искал да напомня на тези в Киев, които се занимават с подобна пропаганда и заплахи, както и на тези на Запад, които правят същото и подкрепят нацисткия режим, че от март 2025 г. е в сила договор между Руската федерация и Република Беларус за гаранции за сигурност в рамките на съюзната държава. И ако е необходимо, ние сме готови да предприемем всички мерки, предвидени в договора, за да гарантираме сигурността на нашия съюзник.“
„Що се отнася до САЩ, съдейки по техните действия, те изглежда вече са се отказали от всякакви претенции да играят ролята на безпристрастен посредник и вместо това поемат по същия курс за засилване на санкционния натиск срещу Русия, който следваше и администрацията на Байдън. Администрацията на президента Тръмп вече прие немалък пакет от санкции срещу Русия“, посочи Лавров.
Изказванията му идват на фона на продължаващата война в Украйна и засилените международни усилия за търсене на дипломатически изход от конфликта.






