Западът и САЩ подхождат към Армения с логиката си "да отнемат и ограбват", те се нуждаят от редкоземните ресурси на тази страна. Това заяви в интервю за ТАСС говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.
Тя обърна внимание на различните мнения относно отношенията между Русия и Армения. "Може да продължаваме да се заблуждаваме, а може да погледнем реалността в очите и да видим какво всъщност се случва", посочи тя.
"Логиката на подхода "отнемай, граби, присвоявай, унижавай и унищожавай" на Запада, за съжаление, е жива и те я прилагат, включително в Кавказ", е убедена Захарова. Като пример тя посочи неотдавнашното посещение в Армения на държавния секретар на САЩ Марко Рубио. "Той не сключи международни договори, които имат задължителен характер за двете страни – не, иначе това би било равноправие. Бяха подписани някои декларативни документи, но при това се проследява очевидна, както казват, тенденция към ресурсоемките и редкоземните сфери, които много интересуват Съединените американски щати“, посочи Захарова.
Припомняме, че сближаването между Армения и Европейския съюз в последните дни, предизвика остра реакция от страна на Руската федерация. Русия отзова посланика си в Армения за консултации в знак на протест срещу сближаването на Ереван с Европейския съюз в навечерието на парламентарните избори в страната.
От своя страна Армения обвинява, че Русия не е успяла да я защити по време на боевете със съседен Азербайджан за Нагорни Карабах, отцепнически регион с етническо арменско население, който Азербайджан си възвърна през 2023 г.