По официални данни на Министерството на вътрешните работи на Катар при инцидента са ранени най-малко 54 души, а други 18 работници остават в неизвестност.
Взривът е избухнал в неделя вечерта (21 юни), като ударната вълна е била толкова мощна, че тътенът е чут ясно от жителите на Доха. От държавната компания QatarEnergy съобщиха, че става въпрос за „технически инцидент“ и „оперативна грешка“ по време на пускови дейности в съоръжението. Властите уверяват, че няма изтичане на опасни химикали или газове, които да застрашават околното население.
В момента на мястото се провежда мащабна спасителна операция. Международната група за търсене и спасяване на Катар, заедно с екипи на гражданска защита, разчиства отломките в опит да открие изчезналите 18 души. Пожарът, възникнал след взрива, вече е напълно овладян.
Инцидентът се случва в силно чувствителен момент за регионалната сигурност. През март 2026 г. същият комплекс „Рас Лафан“ претърпя сериозни щети след атаки с дронове и ракети от страна на Иран, което временно сви капацитета на страната за износ на втечнен природен газ (LNG) със 17%.
Настоящата експлозия съвпада с опитите на Доха да рестартира пострадалите тогава мощности, както и с провеждането на деликатни дипломатически преговори между САЩ и Техеран в Швейцария. Затова международните енергийни анализатори следят ситуацията с повишено внимание, за да се изключи възможността за нов саботаж.






