Мълнии, предизвикани от силни гръмотевични бури, са поразили различни райони на Бангладеш и са отнели живота на най-малко 14 души, съобщава Ройтерс. Страната в момента е в активен сезон на гръмотевичните бури.
По информация на властите смъртните случаи са регистрирани в няколко области, след като внезапни бури са донесли проливни дъждове и интензивна електрическа активност. Повечето жертви са земеделски работници и хора, намиращи се на открито по време на бурите. Има и ранени, част от които са в критично състояние.
Бангладеш е сред страните с най-висока честота на смъртни случаи от мълнии в света. През 2016 г. властите официално обявиха мълниите за природно бедствие, след като само за един месец тогава загинаха над 200 души.
Според експерти увеличаването на фаталните инциденти се свързва с обезлесяването и намаляването на високите дървета, които преди са поемали част от ударите и са намалявали риска за хората.
Най-опасният период е между април и юни – преди мусоните, когато високата влажност и температурните колебания създават условия за силни бури и чести мълнии.






