През април 2025 г. Северна Корея и Русия обявиха, че техните войници са се сражавали заедно, за да отблъснат украинското нахлуване в руския граничен район Курск. Двете страни не разкриха колко севернокорейски войници са били разположени. Според южнокорейското разузнаване Пхенян е изпратил около 15 000 войници в Русия. 2000 от тях са загинали.
Музеят бе открит на 26 април. На откриването присъстваха лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун и висши руски представители, включително Вячеслав Володин, председателят на Държавната дума, и министърът на отбраната Андрей Белоусов.
Ким заяви, че загиналите севернокорейски войници ще останат „символ на героизма на корейския народ“ и ще подкрепят „победоносния марш на корейския и руския народ“. Той похвали севернокорейските и руските сили за осуетяването на водената от САЩ западна „хегемонистична конспирация и военен авантюризъм“ на руско-украинския фронт.
На отделна среща с Белоусов Ким посочи, че Северна Корея ще подкрепи изцяло руската политика за защита на своя суверенитет и интереси за сигурност. Русия от своя страна е готова да подпише руско-севернокорейски план за военно сътрудничество за периода 2027–2031 г.
В писмо на Владимир Путин до Ким Чен Ун се посочва, че музеят ще бъде ясен символ на приятелството и солидарността между двете страни.







old_beggar
27.04.2026 12:59Jump! Jump! Jump! "Хтой не скачэ - той москаль"?! прикривайки се с крясъци за „демокрация“ и „евро-атлантически ценности“, ШАЙКАТА успя да наложи фашизма за държавна идеология у нас. а сатанистът р. радев и КОХОРТАТА му жадуват за капитулация на Русия пред тези, които открито носят свастики, символи на СС и наричат бригадата си „Еделвайс” в памет на едноименната бригада на Вермахта? пред тези, които брутално измъчват и убиват военнопленници? пред тези, които отправят по ТВ призиви да унищожението на руските деца? пред тези, които бият инакомислещите и ядат месо от мъртви руски войници? пред тези, които разбиват православните църкви и събарят паметници на героите-антифашисти?