Осемдневна мярка „задържане под стража“ бе наложена на мъжа, обвинен за палежа на два дипломатически автомобила пред българското посолство в Скопие.
Решението беше взето от Основния съд в града по искане на прокуратурата, предаде БТА.
От полицията съобщиха, че срещу 44-годишния заподозрян вече са повдигнати наказателни обвинения, а случаят е официално поет от съдебните органи.
Той ще отговаря за „причиняване на обществена опасност“, като е признал извършеното деяние.
След изтичането на осемдневния срок мярката може да не бъде удължена, което би позволило освобождаването му. След това предстои същинското съдебно производство.
Междувременно стана ясно, че на задържания ще бъде направена психиатрична експертиза.
Информацията бе потвърдена от адвоката му Лидия Ристовска, цитирана от местни медии.
По думите ѝ обвиняемият не е отрекъл действията си пред съдията в досъдебното производство.
Защитата му посочи, че разполага с медицинска документация за влошено психично здраве, както и че той е претърпял тежка автомобилна катастрофа. Близки също са сигнализирали за състоянието му.
От Струмица премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че очаква „всичко около случая с палежа на двата дипломатически автомобила на българското посолство в Скопие да бъде изяснено“.
По думите му разпитът на извършителя продължава, като са иззети и негови комуникационни устройства.
В отговор на въпроси, свързани с реакциите от българска страна, включително изявления на президента Илияна Йотова, която определи случая като „атака срещу България“, Мицкоски заяви, че „на мястото на източния съсед“ не би бързал с подобни квалификации.







???? Transfer of funds to your name. Receive a funds transfer >>> graph.org/TRANSACTION-05-05-6?hs=fb62eff429d6b0b28d08ea19cb92c828&
19.06.2026 06:23ugdvhg