"Да, България" настояват за подписване на коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната" във формата ПП-ДБ. От формацията искат и приемане на пътна карта за създаване на единен политически субект в център-дясно.
"На база на изборните резултати можем да направим оценка, че работата на коалицията има своите дефицити. Трябва да бъдат взети мерки, за да може нашият субект да бъде припознат от българските граждани като алтернатива на модела, който в момента се разгражда и - на второ място, предлагаме пътна карта, която да опише стъпките към бъдещ единен субект, който да консолидира силите в това пространство", написаха от ДБ във фейсбук.
По думите им, форматът е отворен и за формации, които в момента са извън ПП-ДБ.
Коалиционното споразумение следва да уреди основни елементи като органи за управление на коалицията, механизми и правила за вземане на решения, принципи и правила за дейността на парламентарната група, критерии за номинация на кандидати, единна кадрова политика, премахване на партийните квоти при следващи избори и други, се посочва в информацията.
Напрежението в коалицията възникна след обявяването на изборните резултати, според които ПП-ДБ печели само малко повече гласове от предните избори, въпреки очакванията. ПП-ДБ традиционно е коалицията, която работи най-засилено с преференциалния вот, в резултат на което се оказа, че ДБ ще има повече депутати от ПП в следващия парламент.
Напрежението се покачи максимално, когато стана ясно, че от решението на Асен Василев от коя листа ще влезе в парламента, зависи дали знаковия за "Да, България" Манол Пейков ще бъде депутат. В крайна сметка Асен Василв избра Пловдив и така Манол Пейков от "Да, България" няма да е депутат, а в парламента ще намери място Владислав Панев от ДСБ.






