Правителството планира увеличение на цените на електронните винетки с 30% от 1 август като част от мерките за повишаване на бюджетните приходи и ограничаване на дефицита. Предложението беше представено от финансовия министър Гълъб Донев при обсъждането на проектобюджета за 2026 година.
Според новата тарифа годишната винетка ще поскъпне от 49,60 на 64,50 евро. Седмичната ще струва 10 евро вместо досегашните 7,67 евро, а месечната ще се увеличи от 15,34 на 19,90 евро, пише Банкер.
Промените са публикувани за обществено обсъждане от Министерството на регионалното развитие.
От финансовото министерство изчисляват, че по-високите такси ще донесат близо 24,6 млн. евро допълнителни приходи до края на годината и над 53 млн. евро през следващите години.
Като основни причини за увеличението се посочват инфлацията, нарасналите цени на строителните материали, енергоносителите и разходите за труд. От МРРБ отбелязват, че цените на винетките не са променяни от 2019 г., когато бяха въведени електронните винетки.
От 1 август с 30% ще се увеличи и компенсаторната такса за движение без винетка. Тя ще нарасне от 35,79 на 46,50 евро, ако бъде платена в 14-дневен срок след издаването на електронен фиш.
Еднодневна – 5,30 евро;
Уикенд – 6,60 евро;
Седмична – 10 евро;
Месечна – 19,90 евро;
Тримесечна – 35,90 евро;
Годишна – 64,50 евро.






