14 Септември
София 18.2 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Първите създадени от изкуствено замразени проби змии вече се излюпиха

29/08/2024 16:12
първите създадени изкуствено замразени проби змии вече излюпиха Снимка: iStock
Това постижение е важна стъпка към внедряването на асистираните репродуктивни технологии в опазването на влечугите, за да се запази генетичната им информация и да се предотврати изчезването на вида

Зоопаркът в Мемфис постигна значителен успех в опазването на влечугите. За първи път зоологическата градина създаде потомство от влечуги с помощта на криоконсервирана (замразена) семенна течност и изкуствено осеменяване. Това бележи голям напредък в науката за съхранение на видовете.

След повече от пет години изследвания, във вторник се излюпиха три малки луизиански борови змии. Те са класифицирани като застрашени от Службата за опазване на рибата и дивата природа на САЩ и са на прага на изчезване.

„Тези три малки символизират резултата от петгодишни репродуктивни изследвания и 30 години усилия на зоопарка в Мемфис за опазване на луизианската борова змия.“ Това заяви Бет Робъртс, старши репродуктивен учен в зоопарка.

Това постижение е важна стъпка към внедряването на асистираните репродуктивни технологии в опазването на влечугите, за да се запази генетичната им информация и да се предотврати изчезването на вида, допълни тя.

Луизианската борова змия, която прекарва по-голямата част от времето си под земята в Луизиана и източен Тексас, е неотровно и стеснително животно, чието местообитание се е свило значително от 30-те години насам.

Днес малобройните и разпокъсани популации на тези змии ги правят уязвими на екстремни климатични условия и болести. Намаляването на генетичното разнообразие пък затруднява способността им да се адаптират.

Успехът на екипа от Мемфис е част от по-широка програма за възстановяване на луизианската борова змия, фокусирана върху използването на иновативни научни методи за защита на вида.

До този момент техниките за съхранение на генетичен материал чрез замразяване („Frozen Zoo“) са се използвали предимно за бозайници и птици, а влечугите често са били пренебрегвани.

„Това е важен напредък в опазването на влечугите, които обикновено не получават достатъчно внимание.“ Това казва Марк О'Шей, професор по херпетология в Университета на Улвърхемптън във Великобритания.

Екипът на зоопарка събра, замрази и впоследствие размрази семенната течност, която бе използвана за осеменяване на женска луизианска борова змия. Генетичните тестове потвърдиха, че потомството е от мъжкия донор, създавайки нов стандарт в опазването на влечугите.

„Този успех е значителна крачка напред, която ще подобри генетичното здраве на този и други застрашени видове влечуги.“ Това каза Тоня Шварц, доцент в Университета в Обърн, която извърши генетичните тестове.

„Зоологическата градина в Мемфис демонстрира на световната общност, че използването на замразен генетичен материал може да подпомогне възстановяването на застрашени видове, откривайки нови възможности за опазването на други влечуги.“ Това пък допълни Марк Сандфос, ръководител на изследването.

Превод: MEDIAMALL

Още новини четете в категория Любопитно
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Събота 14.09.2024 18.2 °C
Варна Събота 14.09.2024 23.2 °C
Бургас Събота 14.09.2024 23.1 °C
Пловдив Събота 14.09.2024 24.4 °C
Стара Загора Събота 14.09.2024 17.8 °C
Русе Събота 14.09.2024 18.8 °C
Благоевград Събота 14.09.2024 9.2 °C

Дневен хороскоп