България не е наложила вето в момента. България е изразила резерви към някои от предложените части от следващия санкционен пакет. В момента вървят преговори и всяка една държава,която по някакъв начин вижда, че някакви части от нейната икономика или енергетика, в случая, могат да бъдат под риск, трябва да изрази своето мнение.
Това заяви в ефира на NOVA вицепремиерът Атанас Пеканов.
По думите му България трябва да бъде активна и да изразява своя глас. България продължава да помага на Укарйна и търси партньорства с нея, категоричен е Пеканов.
След няколко седмици България ще получи близо 1 млрд. евро по четвъртото плащане по ПВУ, каза Пеканов и отчете това като победа на правителството. По думите му до скоро не е било сигурно дали ще бъдат отпуснати толкова пари по плана за България.
"Това е резултат от усилия на много правителства, но и на страхотни усилия в последните седмици. България до вчера беше получила около 50% от парите, с тази сума ще стигне 68%, средноевропейско в момента страните са получили 75%. Моята цел е да сме над средноевропейското ниво в края", каза Пеканов.
Той коментира още, че никой не може да каже с какъв дефицит ще приключим годината. „Много трудно е тази година да се постигне 3% дефицит, ако не искаме да задушим икономиката и да я натиснем надолу прекалено много, което ще има ефект и върху стандарта на живот на хората”, каза Пеканов.






