Американският министър на отбраната Пийт Хегсет заяви, че операцията на САЩ за защита на търговското корабоплаване в Ормузкия проток е с временен характер.
По думите му Вашингтон не търси ескалация на напрежението с Иран, като договореното примирие между двете страни остава в сила, предава Ройтерс.
„Примирието не е прекратено“, подчерта Хегсет пред журналисти, коментирайки ситуацията в региона.
Той допълни, че САЩ са заявили готовност да се защитават при необходимост.
„Казахме, че ще се защитаваме и то решително, и точно това направихме. Иран е наясно с това, а в крайна сметка президентът ще прецени дали дадено развитие представлява нарушение на примирието“, посочи той.
Причината е борбата за контрол над стратегическия Ормузки проток, отбелязва Ройтерс.
По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп стартира нова операция, наречена „Проект Свобода“, насочена към осигуряване на контрол върху ключовия морски път.
Според информацията Иран фактически е ограничил достъпа през протока, след като САЩ и Израел са влезли в конфликт на 28 февруари.
Хегсет отрече твърденията, че Иран контролира стратегическия маршрут.
„"Проект Свобода" има отбранителен характер, ограничен обхват и временна продължителност, с една основна цел — защита на търговското корабоплаване от иранска агресия.
Американските сили няма да навлизат в ирански териториални води или въздушно пространство. Това не е необходимо. Не търсим конфликт“, заяви още американският военен министър.






