Полският министър-председател Доналд Туск предупреди днес, че Варшава ще откаже да се съобразява с каквито и да било международни споразумения, свързани с Украйна, ако Полша бъде изключена от процеса на вземане на решения.
На пресконференция Туск заяви, че е отправил категорично дипломатическо предупреждение директно към Берлин.
„Тази сутрин проведох продължителен разговор с канцлера Мерц, който ми обясни мотивите и представи подробности за разговорите в Лондон“, каза Туск. „Заявих съвсем ясно, че от гледна точка на Полша всякакви договорености, постигнати без нашето участие, няма да бъдат уважавани или считани за обвързващи за нас. Полша е абсолютно незаменим елемент във всяка сериозна дискусия за бъдещето на Украйна и региона“, заяви той.
В неделя украинският президент Володимир Зеленски се срещна в Лондон с лидерите на „Европейската тройка" (Е3) включваща британския премиер Киър Стармър, германския канцлер Фридрих Мерц и френския президент Еманюел Макрон.
Туск заяви, че Полшва съвсем не е единствената недоволна европейска държава от затворения формат на „Европейската тройка". Джорджа Мелони също се е присъединила към неговото мнение.
В същото време полският премиер обяви, че през следващите дни ще бъде организирана среща в разширен формат с участието на пет държави, включваща Полша и Италия наред с членовете на „Европейската тройка".






