„Не можем да живеем по друг начин“, обясни президентът, говорейки за известната си реч на Мюнхенската конференция по сигурност през 2007 г.
Руският президент Владимир Путин заяви в неделя, че Москва е направила многобройни опити да нормализира диалога със Запада и да предотврати влошаването на отношенията до сегашната точка.
„Докато летях до Мюнхен, прегледах предварителния проект, който колегите ми бяха подготвили, оставих го настрана и го пренаписах напълно. Не защото искахме конфронтация или противоречия, не, но Русия е страна, която не може да съществува иначе, и сметнах за правилно и уместно да изразя нашите опасения“, обясни Путин на журналиста Павел Зарубин.
Президентът подчерта, че изявленията му не са провокативни по своята същност, а “призив да бъдем чути и да гарантираме националната сигурност.”Освен това той подчерта, че няколко държави споделят едни и същи опасения.
„Повтарям, не казах това, за да споря с някого или да се противопоставям по някакъв начин, а че просто не можем да живеем по друг начин, Русия ще бъде независима и суверенна, или просто няма да съществува“, обясни той.
Путин припомни как от 90-те години на миналия век западните лидери обещаваха да не разширяват НАТО на изток, но непрекъснато се отказваха от обещанията си, като по-късно започнаха да отричат съществуването на такова споразумение.
„И по други, по много други въпроси се случи същото“, каза той, отбелязвайки, че затова „му се е струвало, че е дошъл моментът“ да им каже, че отношенията между страните трябва да поемат по-приятелски и уважителен курс, „като се вземат предвид интересите на всички участници в международната комуникация“.
Президентът посочи, че не знае „колко ефективна“ е била речта му, но като се има предвид, че „често се споменава“, той предполага, че е била поне навременна. Путин обаче подчерта, че „за съжаление“ намеренията му да се ангажира с конструктивен диалог „не са били чути“.
RT






