Президентът на Румъния Никушор Дан е назначил лидера на партия „Народно движение“ (ПНД) Еуджен Томак за министър-председател, съобщиха в четвъртък местни медии.
Решението идва почти месец след падането на правителството на Илие Боложан.
За да бъде избрано новото правителство, са необходими 233 гласа в 465-местния двукамарен парламент.
Президентът Никушор Дан, според местни медии, е настоявал първо да се гарантира стабилна парламентарна подкрепа, преди да пристъпи към официална номинация.
Томак произхожда от историческото румънско малцинство в Южна Бесарабия.
Кариерата му започва през 2006 г., когато е назначен за експерт в президентската администрация с фокус върху връзките с диаспората.
По-късно става държавен секретар в Министерството за румънците в чужбина по време на правителството на Емил Бок, като запазва поста и при кабинета на Михай Ръзван Унгуряну.
В този период той координира образователни и културни инициативи за румънските общности в Украйна, Сърбия и Република Молдова. През 2012 г. напуска поста, за да участва в избори, след което влиза в парламента.
Нека припомним, че правителството на Илие Боложан беше свалено на 5 май с вот на недоверие в парламента.
До назначаването на нов кабинет обаче то продължава да изпълнява функциите си като служебна изпълнителна власт.