Министерството на външните работи на Русия привика посланиците на Великобритания (Найджъл Кейси) и на Франция (Никола де Ривиер) след ракетния удар по Брянск на 10 март, съобщи пресслужбата на ведомството.
По данни на руската страна при атаката са загинали седем души, а над 40 са ранени.
В изявлението на руското МВнР се посочва, че използваните ракети са произведени от френско-британския концерн MBDA. На посланиците е бил връчен официален протест.
„По време на демарша беше посочено прякото участие на Великобритания и Франция в този терористичен акт, в резултат на който загинаха седем души, а над четиридесет бяха ранени. За нас е очевидно, че ракетният обстрел над Брянск не би бил възможен без участието на британски и френски специалисти...“, се цитира в съобщението.
Първоначално украинският президент Володимир Зеленски заяви, че въоръжените сили на Украйна са ударили завода за микроелектроника „Кремний ЕЛ“ в Брянск.
По-късно обаче стана ясно, че атаката е извършена с ракета Storm Shadow.
Случаят влошава дипломатическата обстановка и поражда взаимни обвинения. Великобритания и Франция все още не са дали детайлни публични отговори на демарша, а разследването и международните проверка на инцидента предстоят.
ЗАЩО САМО "ПРОТЕСТ" !? "Орешник" за Лондон и Париж!
Европелдак
13.03.2026 19:48Ядрени гъби на лондонското сити и над Елисейския дворец ще имат възпиращ ефект като са начало.