Американският самолетоносач USS „Джералд Форд“ напуска Средиземно море след продължителна мисия, на фона на продължаващо напрежение в региона и засилване на европейското военно присъствие.
Най-големият самолетоносач в света премина през Гибралтарския проток и пое курс към Съединените щати след близо десет месеца в оперативна готовност.
Очаква се корабът да се завърне в базата си в Норфолк, щата Вирджиния.
Въпреки изтеглянето му, САЩ запазват значително военно присъствие в района. Там остават самолетоносачите USS „Ейбрахам Линкълн“ и USS „Джордж Х. У. Буш“, както и десетки други военноморски съдове.
Основната цел на операцията е подготовка за международна мисия, насочена към гарантиране на сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток – стратегически маршрут, през който преминава приблизително една пета от световните доставки на петрол.
Ормузкият проток продължава да бъде чувствителна точка на глобалната карта заради напрежението с Иран. Франция и Великобритания са сред водещите държави, които работят по създаването на многонационална мисия за защита на търговските кораби.
Разместването на военноморските сили показва, че въпреки дипломатическите сигнали за деескалация, стратегическото противопоставяне в региона остава сериозно.
Мангал
06.05.2026 19:57Краварите сдават! Ще им кюхнат кочините!