Управлението за контрол върху чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ (OFAC) издаде генерален лиценз, с който разрешава до 21 август 2026 г. операции, свързани с производството, продажбата, доставката и разтоварването на ирански петрол.
“Под ръководството на президента Доналд Тръмп ние продължаваме да правим света по-безопасен и по-проспериращ", заяви министърът на финансите на САЩ Скот Бесент.
"В съответствие с продължаващите продуктивни разговори в Швейцария, Иран се ангажира да осигури свободен и открит транзит в Ормузкия проток и да допусне инспектори на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) в страната си.
Като част от рамката, Министерството на финансите издаде временен 60-дневен генерален лиценз, разрешаващ добива, доставката и продажбата на ирански петрол", обяви Бесент.
Лицензът е валиден до 00:01 часа по източноамериканско време (07:00 часа българско време) на 21 август 2026 г.
В документа също така изрично се посочва, че разрешените операции включват внос в САЩ на суров нефт, нефтохимически продукти и петролни продукти с ирански произход, ако това е необходимо за тяхната продажба, доставка или разтоварване в рамките на този лиценз.
Освен това плащанията за закупуване на ирански суров петрол, нефтохимически продукти и петролни продукти могат да се извършват в щатски долари.






