Анди Бърнам обяви официално, че ще се кандидатира за наследник на Киър Стармър начело на Лейбъристката партия и съответно за поста на министър-председател.
В официално изявление Бърнам отдаде почит на напускащия премиер и партиен лидер, като подчерта, че Стармър е направил много за страната и е ръководил лейбъристите в изключително труден период.
"Киър допринесе много за нашата страна и искам да му благодаря за неговото лидерство, отдаденост и всеотдайност в един изключително сложен момент“, отбеляза той.
Бърнам посочи още, че решението на Стармър бележи началото на преходен период за партията, и изтъкна необходимостта изборът на нов лидер да премине организирано, отговорно и в строго съответствие с установените правила.
"Ще издигна кандидатурата си в този процес“, заяви той, потвърждавайки намерението си да оглави левицата.
За възможността Анди Бърнам да се кандидатира за лидер на лейбъристите и да поиска поста на Стармър като премиер се говори отдавна. След като миналия петък кмета на Голям Манчестър Бърнам спечели място в британския парламент, тази възможност се откри пред него.
Още тогава наблюдатели и медии прогнозираха, че Стармър скоро ще подаде оставка, която се случи днес.
В същото време бившият министър на здравеопазването Уес Стрийтинг, който също беше спряган за наследник на Стармър, обяви, че няма да участва в надпреварата, и публично подкрепи кандидатурата на Анди Бърнам.
Стрийтинг разкри, че през последните дни е провел дълги разговори с Бърнам и е стигнал до заключението, че в момента единството на партията трябва да бъде основен приоритет.
Номинациите за заместник на Стармър като лидер на Лейбъристката пария ще започнат на 9 юли и трябва да приключат до средата на месеца. Ако борбата за поста се ожесточи, нов лидер ще бъде избран до септември.






