27 Юни
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Споделеното пътуване в Испания с нови правила и глоби

02/05/2026 18:21
споделеното пътуване испания правила глоби
Испанската Dirección General de Tráfico (DGT) засилва контрола върху използването на лентите за превозни средства с висока заетост (VAO), като целта е да се ограничи движението на автомобили, в които пътува само един човек.

Глобата за нарушение остава 200 евро, но властите разширяват използването на автоматизирани системи за наблюдение. Те включват камери и софтуер за разпознаване на изображения, а в някои участъци се използват и инфрачервени технологии за установяване броя на пътниците в реално време.

Мярката е част от стратегията на испанските власти за насърчаване на споделеното пътуване, намаляване на задръстванията и ограничаване на вредните емисии. Според директора на DGT Пере Наваро приоритет е по-ефективното използване на пътната инфраструктура чрез увеличаване на броя пътници в автомобилите.

В момента подобни системи вече работят в райони около Мадрид, включително по магистрала A-2, както и в Севиля. Плановете са до края на 2026 г. контролът да бъде разширен и в други големи градове като Барселона, Валенсия и Малага.

В някои участъци ограниченията важат и за електромобили с етикет „0 емисии“, ако се движат само с един пътник, като целта е лентите VAO да се използват предимно от автомобили със споделено пътуване и обществен транспорт.

Още новини четете в категория Свят
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

Дневен хороскоп