Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново отправи остри послания към западните държави, сред които и Великобритания, изтъквайки, че Съединените щати вече не планират да ги подпомагат в осигуряването на петрол.
„Към всички онези държави, които не могат да си набавят реактивно гориво заради Ормузкия проток, като Великобритания, която отказа да се намеси в обезглавяването на Иран, имам предложение: Номер 1, купувайте го от Съединените щати, имаме го в изобилие, и Номер 2, бъдете смели, отидете до протока и просто го вземете“, написа Тръмп.
Американският президент допълни, че трудната част от конфликта с Иран вече е приключила:
„Ще трябва да започнете да се учите как да се защитавате. САЩ вече няма да са до вас, за да ви помагат, точно както и вие не бяхте до нас. Иран е, по същество, унищожен. Трудната част е свършена. Сега идете да си набавите собствен петрол! Президент Д. ДЖ. Т.“

„Франция не би позволила на самолети, натоварени с военни материали, пътуващи към Израел, да прелитат над френска територия. Франция беше МНОГО БЕЗПОЛЕЗНА по отношение на „Иранския касапин“, който беше успешно елиминиран! САЩ ЩЕ ГО ЗАПОМНЯТ!!! Президент Д. ДЖ. Т.“
Тонът на изявленията подчертава решимостта на Тръмп да държи западните съюзници отговорни за собствената им енергийна сигурност и същевременно изразява недоволството му от липсата на координация с ключови европейски държави.

old_beggar
31.03.2026 18:11печатницата за зелени хартийки работи денонощно: през 1980 г. националният дълг на САЩ е само $900 млрд., а през 2026 г. достигна $39 трлн. ($39000)…