Лидерът на „Хизбула“ Наим Касем заяви, че Израел „няма друг избор“, освен да се изтегли напълно от ливанските територии, които групировката определя като окупирани, като същевременно отхвърли всякакви стъпки към нормализиране на отношенията между двете страни, съобщава Times of Israel.
В телевизионно обръщение към десетки хиляди свои привърженици, събрали се по повод Ашура, Касем отправи категорично послание към Израел.
„Израел няма друг избор, освен да се изтегли напълно от всеки сантиметър от нашата ливанска земя... Израел трябва да напусне безусловно“, заплаши той.
„Никаква нормализация, никакво отмяна на враждебното състояние, никакви ползи за Израел и никакво частично присъствие на ливанска земя... Израел трябва да си тръгне унижен и победен и това ще се случи“, добави Касем.
Той допълни, че позицията на движението остава непроменена, като се изключва всякакво политическо сближаване или частично присъствие на израелски сили в Ливан, въпреки засилената дипломатическа активност.
На фона на политическите послания, израелските сили са разпространили листовки над град Мансури в Южен Ливан, с които нареждат на местните жители да напуснат района, съобщават ливански държавни медии.
Това е първият подобен случай след влизането в сила на примирието между Израел и „Хизбула“, посочва „Ройтерс“.
Според високопоставен ливански военен източник Израел наскоро е включил града в зона, която се намира под контрола на неговите сили в Южния Ливан.