Снимка: Министерски съвет Премиерът Румен Радев в Брюксел потвърди, че България ще наложи вето на поредния, 21-ви пакет от антируски санкции в две направления – санкциите, засягащи националния ни интерес в енергийната сфера, и тези срещу руския патриарх Кирил.
Дотук с обвиненията, че Радев едно говорел в България, а друго в Брюксел. За разлика от много управници в последните години – той и в София, и в Брюксел говори едно и също. Радев не мълчи и не шикалкави, а ясно отстоява национално отговорна линия, без да чака нареждания от „началствата“ от Вашингтон и Брюксел!
Усещането, че България за пръв път от много години няма външни началства, носи удовлетворение и надежда, сравними с първите глътки свобода и демокрация или с големите национални успехи в спорта, културата, науката. И това не е преувеличено, защото на всеки здравомислещ патриот носи гордост фактът, че в Брюксел отива не подчинен, който по думите на държавния секретар на САЩ казва „Да“, преди да е чул въпроса, а държавник със собствено мнение и кауза в полза на страната ни.
Обясняват ни как България била „отклонена от Европа“!? Обратното – България се завръща в Европа, от която я отклониха „подчинените“, които чакаха заповедта и потупването по рамото от „началствата“. Защото Европейският съюз в основата си е Съюз на суверенни нации, Съюз на мира и Съюз с демократични устои, в който всяка държава има правото на мнение! Това е смисълът на действията на правителството и на Румен Радев като национален лидер.
В кошчето отива и друга опорка на опозицията, че заради ветото срещу антируските санкции ще ни спрат европейски средства. Случи се точно обратното! „Европейската комисия съобщи, че е оценила положително четвъртото искане на България за плащане по Плана за възстановяване и устойчивост“, се отбелязва в официално съобщение от Брюксел. А вицепремиерът Атанас Пеканов заяви, че средствата ще постъпят в сметката на Министерството на финансите до края на юли и Брюксел е оценил изпълнението на 23 от общо 26 ангажимента, свързани с парите по ПВУ.
Изводът е, че когато покажеш мъжество и характер, те уважават! Румен Радев се вписва във все по-засилващия се глас в Европа за дипломация и пряк диалог с Русия. Само в извратените представи на пещерните русофоби остават парадигмите на войната и безкрайните санкции. Част от този неофашизъм на 21-ви век са санкциите срещу спортисти, учени, писатели, музиканти, режисьори, а днес и срещу духовния водач – патриарха на Москва и цяла Русия Кирил. Опитът да се остракират големи таланти само защото са патриоти на своето Отечество, е варварство, а опитът да се накаже цяла една Църква с над 100 милиона поклонници е неприкрита и арогантна война срещу православието.
Българското общество ще оцени Румен Радев и неговите действия, които ни връщат в Европа като суверенна нация със свой национален интерес и външна политика, формирана в София и отстоявана навън, а не обратното, както се случваше през последните десетилетия!
Светлана Шаренкова






