Бедствено положение беше обявено на територията на област Кюстендил заради падналите слани. Решението е взето на заседание на Областния съвет.
Местните власти решиха, че от понеделник, 4 май, влиза в сила бедствено положение на територията на област Кюстендил.
В срок до 19 май, всички земеделски производители ще имат възможност да подадат заявления за площи, които са попарени от сланата.
Ситуацията в община Кюстендил е изключително сериозна, съобщават от Областния щаб. При сливовите насаждения щетите се оценяват на 100%. При черешовите насаждения има частично оцеляване, но загубите също са значителни. Най-засегнати са селата Багренци, Таваличево, Долна Гращица, Горна Гращица, Коняво, Граница и Соволяно.
На 5 май от 16.00 часа в залата на Общински съвет – Кюстендил ще се проведе среща със земеделските стопани и институциите. Целта на срещата е да бъдат обсъдени възможностите за подпомагане на засегнатите стопани и предприемане на адекватни мерки за справяне с последиците от бедствието.






