27 Юни
София 29.2 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Четири американски самолета вече са напуснали летище "Васил Левски"

27/06/2026 12:03
Четири американски самолета вече са напуснали летище "Васил Левски" Снимка: БГНЕС

Четири от американските самолети на летище „Васил Левски” са отлетели, за останалите предстои поетапно да отпътуват от понеделник. Информацията е на Министерство на отбраната.

В края на май Министерският съвет прие решение, с което удължи до 30 юни 2026 г. престоя на територията на страната на до 15 самолета на Военновъздушните сили на САЩ, както и на обслужващия ги личен състав и оборудване.

През изминалата седмица стана ясно, че е имало искане от страна на САЩ за удължаване на срока до 30 юли, но след анализ българските институции са преценили, че удължаването следва да бъде само до края на юни. По време на парламентарен контрол военният министър обясни, че предоставеният едномесечен период има за цел да даде възможност на съюзниците от САЩ да организират следващите си действия и евентуалното преместване на техниката.

Стратегически партньор

Преди дни премиерът Румен Радев заяви, че страната ни е в регулярен диалог със САЩ. Американските самолети ще напуснат летището, но ние оставяме стратегически партньори.

По-рано пък премиерът обвърза оставането на американските самолети с отпадането на входни визи за САЩ за български граждани. По думите му България е изпълнила всички критерии и иска отпадането на визите. 

Още новини четете в категория Новини
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Събота 27.06.2026 29.2 °C
Варна Събота 27.06.2026 30.3 °C
Бургас Събота 27.06.2026 30.3 °C
Пловдив Събота 27.06.2026 31.2 °C
Стара Загора Събота 27.06.2026 29.9 °C
Русе Събота 27.06.2026 29.3 °C
Благоевград Събота 27.06.2026 29.3 °C

Дневен хороскоп